Chléb

Chléb, který je dnes prodáván ve většině supermarketů se velmi často vyrábí ze zmražených prefabrikátů a v supermarketech je pouze dopékán a některé velké pekárny chléb nedopékají, aby byly na první dotek měkčí.

Správně upečený chléb by měl mít zvonivý zvuk a křupavou kůrku, která se při krájení se nesmí drobit.

Správnou vůni a chuť zaručuje pouze klasický žitný kvas.

Chléb vyráběný klasickým přírodním způsobem – tzn. Třístupňové vedení kvasu je úplně jiný. Za příznivé teploty dochází k přirozenému kvašení těsta. Vzniká kyselina mléčná a octová, která vytváří typické chlebové aroma, je přirozeným konzervantem a navíc produkuje antibioticky účinné látky, které posilují naši střevní mikroflóru a tím naši imunitu. Z těchto důvodů kváskový chléb vydrží mnohem déle než kvasnicový, má vysokou kvalitu, neplesniví, je voňavější a velmi zdravý. Tento chléb je i výrazně lépe stravitelný, protože na rozdíl od chleba z droždí dlouho kyne, díky čemuž se částečně rozloží fytin (vápenatohořečnatá sůl kyseliny fytové), který je přítomen v mouce. Dlouhá doba kynutí způsobuje přirozenou fermentaci, během které jsou natráveny škroby a bílkoviny a mnoho minerálních látek pro člověka dobře využitelných.

Skladování chleba: Teplý chléb necháme vychladnout, pak ho zabalíme do plátěné nebo bavlněné utěrky a vložíme do chlebníku. Utěrku je vhodné měnit, protože stárnutí chleba způsobuje uvolňování vody, která se přenáší do utěrky.Ideální teplota při skladování je 20 – 25 stupňů.Z důvodu tvrdnutí není vhodné uchovávat chléb lednici.Mražení chleba je naopak vhodný způsob uchování chleba. Pro pozdější snadnější manipulaci je možné chléb nakrájet na plátky a skladovat při teplotě -18 stupňů.